Worship Support 2017

Acolytes,  Greeters, Counters,  Lay Readers, Church Luncheon HostessCommunion Team, Homebound Communion Team, Torchpassers, and Ushers 

 ACOLYTES:    Leader - Tammy Zarosky   

Jun 11     Keaton & Macade Patzke

Jun 18     Savannah Dorner & Owen Graham

Jun 25     Elias Lightsey & Hunter Hux

Jul    2     Ian Duffy & Patrick Cobb

Jul    9     Victoria Williams & Emily Graham

Jul 16      Owen Graham & Hunter Hux

Jul 23       Keaton & McCade Patzke

Jul 30      Savannah Dorner & Taytum Moore

Aug 6       Brinley & Cade Patterson

Aug 13     Hunter Hux & Elias Lightsey

Aug 20     Ian Duffy & Patrick Cobb

Aug 27     Emily & Owen Graham

Sept  3      Brinley & Cade Patterson

Sept 10     Elias Lightsey & Savannah Dorner

Sept 17    Hunter Hux & Victoria Williams

Sept 24    Emily & Owen Graham 

 ___________________________________________________________________________________________________________
 

GREETERS:___Leader: Rhonda Kruse

Jun 11      Tommy/ Melissa Williams

Jun 18      Opey/Leslie Watkins

Jun 25      Veronica/Donnie Tucker Family

July  2       Nancy & David Simmons

July  9       Steve & Melanie Romine & Family

July 16      Cathy & Randy Sapp & Forrest Sapp

July 23      Bob & Patti Purser

July 30      Pat & Karen Hale

Aug   6      Alan & Addie Patterson & Family

Aug  13     Beth Stillwell & Family

Aug 20      David & Jennifer Kostroun & Family

Aug 27      Betty & Anton Kopriva

Sept  3      Brent & Tammy Zarosky

Sept 10     Carolyn & Jeff Hux & Family

Sept 17     Rod Holcombe /  Pam Schattle

Sept 24     Kimberly & Robert Hudson & Family

________________________________________________________________________

USHERS: Leader: Kyle Kruse 

June        Tommy Barton, Jason, Chandler, Colby & Conner Barton

July         Kyle Kruse, Robert Maler, Steve Romine & Stockton Kruse

Aug         Jim Camp, John Youngblood, Franklin Stewart & Hunter Hux

Sept        Tommy Williams, Opey Watkins, Dennis Adcox & Nikolas Keratsopoulos

Oct          Anton Kopriva, Cesare Mancuso, Pat Hale & Ben White

Nov         Robert Hudson, David Kostroun, Rod Holcombe & Andy Holcombe

Dec         Harvey Gommert, Randy Sapp, Kevin Duffy & Ian Duffy

 ________________________________________________________________________________

SUNDAY COUNTERS:

June        Franklin Stewart & Lee Riding

July         Addie Patterson

Aug         Melissa Williams

Sept        Randy Sapp & Rod Holcombe

Oct          Wende White

Nov         Teri Adcox & Randy Sapp

Dec         Wende White & Franklin Stewart
 _____________________________________________________________________________________________________

4th SUNDAY LUNCHEON - HOSTESS & HOST                 

Leader: Brenda Barton                                            Bereavement Leader: Pam Schattle

Jun      No Luncheon

July     No Luncheon

Aug     Teri Adcox, Nancy Simmons, Blair Donner & Jennifer Lazarow

Sept    Patti Purser, Kathryn Janicek, Tammy Zarosky & Peggy Bethell

Oct      Monica Barton, Joni Graham, Mary Kaye Cauley & Peggy Bethell

Nov      No Luncheon

Dec      Children's Christmas Program -  Debbie Gommert, Virginia Sapp, Lee Riding & Betty Kopriva

________________________________________________________________

Torchpassers for Youth

TBA
_____________________________________________________________________________

Home Bound Communion
:

Minnie McGoldrick,Betty Kopriva and Rev.Geoff Lightsey

Communion Team:

 Brenda Barton